English Site      
Hakkımızda » 
Yayınlar


OSMANLILAR Melchior Lorichs'in 1575-1576 tarihli altı gravüründen oluşan "Osmanlılar" dizisi, 1996 yılında Londra'da Gilbert Browne atölyesinde hazırlanan bakıroyma kalıplarla 250 gr. Vélin Arches kağıda (65x50 cm.) basıldı. Tasarım ve editörlüğünü Marianna Yerasimos ile Ali Özdamar'ın gerçekleştirdiği "Osmanlılar"ın metnini Prof. Dr. Stéphane Yerasimos yazdı, İngilizce'ye Priscilla Mary Işın çevirdi. 125 nüsha ile sınırlanan gravürler, yalnızca 25 nüsha basıldı, Galeri Alfa'nın özel mühürüyle mühürlendi ve numaralandı. Metin dizgisi Meta Basım Yayım'da, metin baskısı İlhan Ağırbaş serigrafi atölyesinde gerçekleştirildi ve ciltbentler Numune Ciltevi'nde hazırlandı.


Selahattin Giz'in 1930'lu yıllarda çekmiş olduğu fotoğraflardan yola çıkarak hazırlanmış olan Beyoğlu 1930 kitabının önsözü Demir Özlü tarafından yazılmış olup, metinleri ise Ali Özdamar tarafından kaleme alınmıştır.
Resimlerinin büyük çoğunlugu Cumhuriyet gazetesinde yayınlanmış olduğu için, gazete arşivinde yer alan gazeteler Ayse Yetişkin Kubilay tarafından taranmıştır. Ayrıca dönemi bizzat yaşamış olan Talya Havyaropulos ve kızkardeşi Aliki Havyaropulos, Dimitri Havyaropulos ve Atina Yerasimos'un sözlü aktarımlarından da büyük ölçüde yararlanılmıştır.
Kitap aynı zamanda Selahattin Giz'i daha geniş kitlelere tanıtmak gibi bir görev de üstlenmiştir. İlk baskısı 1991 yılında yapılmış olan kitabın 1997 yılına kadar toplam üç baskı yapmıştır. Ayrıca ingilizce'de basılmıştır.


Faikpaşa Yokuşu, Fazilet Apartmanı, No:43
Çukurcuma- Beyoğlu/ İstanbul
Telefon: +90 212 251 16 72
info@galerialfa.com
tasarım & uygulama
Truva Bilişim Çözümleri
Truva Bilişim Çözümleri