English Site      
Eski gravür » 
Gravür Nedir? Nasıl bakmak gerekir?


Batı sanatı kaynaklı bir teknik olan gravürün Türkçe karşılığı "oyma resim", bunu uygulayan sanatçıya ise eskilerin deyimiyle "hakkâk" denilmektedir. Yüzyıllardır kullanılan bir baskı tekniği olan gravür; bir resmin, dönemlere göre değişen farklı malzeme üzerine (ahşap, bakır, taş, çelik) farklı teknik ve yöntemlerle oyularak kağıda aktarılması sonucu elde edilen bir özgün baskıdır. Kitap resimleme, belgeleme ve sanat alanında kullanılan bu teknik yüzyıllar boyunca kullanılmış ancak 19. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren sanat dışındaki alanlardaki kullanımını fotoğrafa kaptırmıştır. Günümüzde ise artık gerçek bir "antika" değerini kazanmıştır.

Sıkça sorulan "hangi gravür daha değerlidir?" sorusunun yanıtı için, "değer"lendirme yaparken birden fazla kriterin göz önünde tutulduğunu belirtmek gerekir.

Kültürel geçmişimizle, yaşadığımız kentin gelişimi ve değişimi ile ilgili olarak bize görsel bir bilgi veren gravürler, sanatsal niteliklerinin yanında belgesel bir nitelik de taşırlar.

Kırım Savaşı, 1877 Osmanlı-Rus Savaşı gibi siyasi haritayı değiştiren olaylarla birlikte fotoğrafın ortaya çıkması ve matbaanın yaygınlaşmasıyla birlikte gezginlerin yerlerini; Illustrated London News, L'Illustration, The Graphic gibi dergilerin savaş muhabir ressamları alırken gezgin ressamlar ve seyahatnameler dönemi de kapanmış olur.Faikpaşa Yokuşu, Fazilet Apartmanı, No:43
Çukurcuma- Beyoğlu/ İstanbul
Telefon: +90 212 251 16 72
info@galerialfa.com
tasarım & uygulama
Truva Bilişim Çözümleri
Truva Bilişim Çözümleri